کاغذ دیواری

تاریخچه

کاغذ دیواری برای اولین بار 200 سال پیش از میلاد در چین باستان بر روی دیوارها چسبانده می شد . بعد از گذر زمان که اروپایی ها به روش ساخت کاغذ پی بردند، اشخاص متمول در اروپا به هنرمندان سفارش کاغذهای نقاشی شده با ابعاد بزرگ را برای چسباندن بر روی دیوار را می دادند . اما کاغذ دیواری که امروزه ما از آن استفاده می کنیم با پیدایش صنعت چاپ متولد شد ، که در دوران رنسانس بین اشراف اروپا محبوبیت یافت . در ابتدای قرن نوزدهم میلادی با توسعه صنعت چاپ تولید کنندگان انگلیسی موفق به تولید انبوه آن شدند و باعث کاهش قیمت و در نتیجه فراگیر شدن این کالا دکوراتیو شدند . برای اولین بار ناصر الدین شاه کاغذ دیواری را برای باز سازی کاخ گلستان وارد ایران کرد و در زمره نخستین افرادی قرار گرفت که باب ورود این محصول را به کشور گشود .

انواع کاغذ دیواری

کاغذ دیواری در بیشتر مواقع از چاپ یک نمای دکوراتیو بر روی آستر به وجود می آید. پس می توان گفت که کاغذ دیواری از دو بخش اصلی تشکیل می شود


١- آستر      ٢- نمای دکوراتیو


کاغذ دیواری ها بر مبنای جنس آستر به صورت ذیل تقسیم بندی می شوند :

• کاغذ دیواری غیر بافته شده (نون وون):مواد تشکیل دهندهٔ کاغذ دیواری غیر بافته شده از مخلوط الیاف فیبر سلولوزی بلند و الیاف نساجیدر دستگاه کاغذ تولید شده است. این شبکه به وسیلهٔ مواد آکرلیک تقویت شده و به کمک رنگدانه‌ها یک نوع تاری ایجا می‌کنند. افزودنی‌های خاص هم جهت ایجاد رطوبت، استحکام و قدرت جذب مورد استفاده قرار می‌گیرند. غیر بافته شده‌ها موادی را ایجاد کردند که از لحاظ ابعاد و اندازه تغییر شکل نمی‌دهد. بنابراین رطوبت مانند چسبی عمل می‌کند که بتوان کاغذ را بر روی دیوار نصب نمود. این تکنیک بسیار در وقت نصاب صرفه جویی نموده و نصاب دیگر نیازی به دوباره چسب زدن کاغذ و منتظر ماندن برای تکهٔ بعدی حین نصب ندارد. کاغذهای غیر بافته شده نصب بسیار آسانی دارند و دوباره نیز قابل استفاده می‌باشند. زیرا حالت خود را به خاطر مواد چسبنده‌ای که در پشت کاغذ هست از دست نمی‌دهند، مواقعی که نیاز به برداشتن کاغذ جهت انجام برخی امور مانند تعمیر سیستم تاسیسات و برق که پشت کاغذ در دیوار تعبیه شده‌اند است، می‌توان کاغذ را از دیوار جدا نموده و دوباره نصب نمود.

• کاغذ با روکش وینیل: این کاغذ دیواری ماده‌ای کاغذی دارد که بر روی آن رویهٔ طرحدار با نمونهٔ وینیل آکرلیک و یا پلی وینیل کلراد (پی وی سی) اسپری و یا روکش شده است. این نمونه از از کاغذها در دستهٔ کاغذهای با قابلیت شستشو و ضد لک طبقه‌بندی می شوندو برای اکثر فضاها قابل استفاده می‌باشند. این نمونه از نمونهٔ سادهٔ آن بسیار در برابر چربی و رطوبت مقاوم تر است و برای استفاده در حمام و آشپزخانه مناسب است.

• روکش پارچه‌ای: این کاغذ دیواری یک مادهٔ سبک وینیل از آکرلیک و یا وینیل مایع دارد. لایهٔ طرحدار آن روی این روکش چاپ شده است. عموما این کاغذ سبکتر است و برای استفاده در فضاهایی که رطوبت کمتری دارند مانند نشیمن مناسب است.

• کاغذ با وینیل سخت وجامد:این نوع از کاغذ دیواری‌ها یک لایهٔ کاغذی لمینیت شده توسط یک روکش وینیلی جامد پوشش می‌دهد.
این نمونه کاغذها از آنجاییکه سطح طزحدار آنها روکش وینیلی بسیار قوی دارند کاملا مقاوم هستند. این کاغذها هم در دسته بندی کاغذهای قابل شستشو و قابل کنده شدن قرار می‌گیرند. کاغذی با روکش وینیل جامد یا سخت در بسیاری از محیط‌های خانه که ممکن است رطوبت و چربی و لکه بگیرد قابل استفاده می‌باشد اما جهت استفاده در کارگاه‌ها و انباری‌ها و محیط‌هایی که تماس فیزیکی با کاغذ ایجاد می‌شود مناسب نمی‌باشند.

• کاغذهای وینیل فابریک بک:در این کاغذها لایه‌ای پوشیده از وینیل سخت روی سطح دکوراتیوشان لمینیت شده است. انواع اصلی آن در زیر معرفی شده‌اند:
١. وینیل سخت یا جامد: این کاغذ شامل یک نوار وینیلی است که بر روی لایهٔ پارچه‌ای یا کاغذی لمینیت شده است. و عموما بسیار مقاوم تر از نمونه‌هایی است که در بالا به آن اشاره شد زیرا وینیل از نوع جامد است و از نوع مایع آن استفاده نشده است. این گونه کاغذها برای مشتریانی که به دنبال کاغذ صد در صد قابل شستشو، ضد لک و مقاوم می‌گردند مناسب است.
٢. کاغذی: این نمونه ز کاغذها اشاره دارد به انواع کاغذ دیواری‌هایی که پایهٔ کاغذی دارند که سطح طرحدار بر روی آنها چاپ می‌شود. درست است، کاغذها روکش نشده‌اند، اما برخی روکشی دارند که بر روی جوهر کشیده شده و از آن محافظت می‌کند.
٣. کاغذهای وینیلی نون وون (غیر بافته شده): این کاغذها از یک کاغذ نون وون با یک صفحهٔ وینیلی تشکیل شده‌اند. زیرا آنها در مقابل آب بسیار مقاوم و غیرقابل نفوذ هستند، عمدتا از این کاغذ می‌توان در حمام و آشپزخانه استفاده نمود

دیوار پوش pvc

پانل های PVC در سطوح افقی(سقف) و عمـودی (دیوار) به عنوان دیوار پـوش و سقف پـوش نصب می شـوند، برای ایجاد سطوح مسطح، کیفیت زیر ساخت کار اهمیت ویژه ای دارد. شرکت های تولید کننده به دنبال فعالیت در این زمینه جهت سهولت در نصب و اجرا با رعایت استاندارد لازم گام موثر دیگری برداشته و سیستم جدیدی را ارائه کرده است. این سیستم ضمن تولید قطعات طراحی شده، راهکاری مطلوب برای نصب و اجـرا ارائه می دهـد. آذران پلاستیک هم اکنون در پـی تدوین استـاندارد مربوط به ایـن طـرح جهت دریـافت مجـوز و استـانداردهای لازم می باشد.
ماده اصلی پانل های PVC پلی ونیل کلراید میباشد و با روکش های متنوع ونیل لمینیت می شود .
از ویژگیهای این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد .
-مقاوم در برابر رطوبت ( به میزان 100%)
-مقاوم در برابر حلالها و مواد شمیایی
-مقاوم در برابر حرارت 85 درجه سانتی گراد ( با کمترین تغیر شکل )
-مقاوم در برابر تابش نور UV ( حداقل یک ماه)
-عدم اشتعال پذیری به هنگام حریق
-چگالی پائین( وزن سبک ) نسبت به مصالح مشابه (8/3 کیلو گرم در متر مربع )
-انعطاف پذیری در شکل گیری احجام قوس دار
-عایق حرارت و برودت به میزان قابل توجه
-عایق صوت حداقل به میزان 8 DSB
-قابل شستشو و مناسب برای محیط های بهداشتی